HPV Testi

İstanbul HPV testi, yaygın bir şekilde siğillere ve özellikle de rahim ağzı kanserine yol açan virüsün varlığını anlamak amacıyla yapılmaktadır. Neredeyse 200’den fazla HPV türü olduğu bilinmektedir.

Bu türlerden bazılarının siğillere neden olduğu görülmekteyken bazılarının ise kansere neden olduğu görülmektedir. Ancak her HPV kansere neden olmamaktadır. Bazı HPV türleri, genital bölgede lezyon oluşturmakta ve bu lezyonlardan bir kısmı da rahim ağzı kanserine dönüşebilmektedir. Rahim ağzı ve penis kanserleri bazı HPV türleri ile ilişkilendirilmiştir.

İstanbul HPV, düşük riskli ve yüksek riskli olarak ikiye ayrılmaktadır. Yüksek riskli olarak görülen HPV türleri arasında HPV 16, HPV 18, HPV 33, HPV 31, HPV 45, HPV 52, HPV 58 bulunmaktadır. Bunların yanında HPV 6 VE HPV 11 ise düşük riskli olanlar arasında yer almaktadır.

HPV Nedir?

HPV, insan papilloma virüs veya human papilloma virus olarak bilinmektedir. HPV, dünya genelinde oldukça yaygın görülen ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan papillomavirus ailesine mensup bir hastalıktır. Cinsel hayatlarında aktif olan kişilerin yaklaşık olarak %50’lik kısmı, yaşamlarının herhangi bir döneminde HPV ile enfekte olmaktadır. Kişide hiçbir belirti olmaması, HPV enfeksiyonu taşımadığı anlamına gelmemektedir.

HPV enfeksiyonunun neredeyse 200’den fazla türü olduğundan bahsetmiştik. Bazı HPV türleri kansere neden olurken bazıları ise genital siğillere yol açmaktadır.

hpv-testi-nedir

hpv-testi-nasil-yapilir

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsü hem kadınlara hem de erkeklere bulaşabilmektedir. Genelde cinsel yol ile bulaştığı bilinmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda havlu ve iç çamaşırı gibi malzemelerin ortak kullanımından dolayı da bulaştığı ortaya çıkmaktadır. Yani yüzeysel bir temas ile de bulaşabilmektedir. Bunun dışında tuvalet gibi ortak kullanım alanlarından da bulaştığı görülmektedir.

HPV Kimlerde Görülür?

HPV virüsü 25 yaş altında olan ve aktif bir cinsel yaşama sahip olan kadın ve erkek bireylerde görülmektedir. Genelde genç kadınlarda ortaya çıkan bu durum, ileri bir boyuta dönüşmeden gerilemektedir. Ancak bazı durumlarda ilerleyerek rahim ağzı kanserine de yol açmaktadır. HPV virüsünün çok sayıda tipi vardır. İyi huylu tipler çoğu zaman basit siğillere sebep olur bunlar zararsızdır ancak yüksek riskli tipler ise rahim ağzı ve penis kanserine sebep olabilmektedir. Bundan dolayı erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

HPV’den Korunma Yolları Nelerdir?

  • HPV aşısı olmak.
  • HPV hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmak için tek eşli olmak.
  • Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak.
  • Rahim ağzı kanseri taraması yaptırmak.
  • Düzenli muayene olmak.

HPV Testi Nedir?

İstanbul HPV testi için öncelikle kişinin muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sonrasında HPV testi yapılmaya karar verilmektedir. Bu test sayesinde şikayetleri olan kişide HPV olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Öncelikle rahim ağzından alınacak olan bir sürüntü ile test yapılmaktadır. Rahim ağzı kanseri dışında siğillere de neden olan HPV testi için siğillerden sürüntü örneği alınmaktadır. Böylelikle HPV testi gerçekleştirilmektedir. Yüksek riskli ve düşük riskli olan türleri bulunan HPV için test yapıldıktan sonra tam olarak bir sonuç alınabilmektedir.

HPV testi ile kişinin HPV olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bununla birlikte bu testler sonucunda hangi tür bir HPV olunduğu da anlaşılmaktadır. 200 üzerinde türü olan bu sorunun türü anlaşıldığında yüksek ya da düşük riskli olduğu da belirlenmektedir.

hpv-testi-kimlere-yapilir

hpv-testi-neden-yapilir

HPV Testi Nasıl Yapılır?

‘’İstanbul HPV testi nasıl yapılır?’’ sorunu merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İlk olarak bir muayene yapılması gerekmektedir. Yapılan muayene sonucunda hastaya test uygulanmaktadır. Bu test, genital bölge ya da siğil üzerinden alınacak olan sürüntü ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca smear testi de yapılmaktadır ve bu test kısa bir sürede gerçekleştirilmektedir.

HPV Testi Neden Yapılır?

HPV testinin yapılma sebebi, kişinin hangi türde HPV virüsü aldığına yöneliktir çünkü HPV virüsünün pek çok türü bulunmaktadır. Test sonucunda kişinin vücudunda düşük veya yüksek riskli HPV virüslerinden hangisinin olduğu anlaşılmaktadır. Erken teşhis bu noktada önemlidir. Bazı HPV türleri zamanla siğil oluşturmanın yanında rahim ağzı kanserine de yol açmaktadır.

HPV Testi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İstanbul HPV testi öncesi son 48 saat içinde cinsel bir ilişkiye girilmemesi gerekmektedir. Ayrıca vajina kesinlikle yıkanmamalıdır. Vajina içerisine krem veya ilaç sürülmemesi gerekmektedir. HPV testi öncesinde bunların yapılmaması daha net bir sonuç çıkmasını sağlamaktadır.

İstanbul HPV DNA Testi

İstanbul HPV DNA testi, rahim ağzından alınan bir sürüntü ile gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte kişide siğil bulunuyor ise bu siğillerden alınacak olan sürüntü ile de test gerçekleştirilebilmektedir. Alınan bu sürüntüler, laboratuvar ortamında incelenmektedir. Bunun yanında smear testi de uygulanmaktadır ve bu test oldukça kısa sürmektedir.

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

histerektomi-rahmin-alinmasi
Histerektomi (Rahmin Alınması)

İstanbul histerektomi, cerrahi operasyonlarla rahmin alınması işlemi olarak tanımlanm…

Devamını Oku
histereskopi
Histereskopi

Histeroskopi, rahmin iç yapısının değerlendirildiği bir prosedürdür. Histeroskop adı …

Devamını Oku
genel-jinekolojik-operasyonlar
Genel Jinekolojik Operasyonlar

Genel jinekolojik operasyonlar, kadınların iç ve dış genital organları olan vajenden …

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?