Kısırlık ve Tüp Bebek

prp-tedavisi
PRP Tedavisi

PRP, platelet ve büyüme faktörlerinden zengin plazma anlamına gelir. Kişinin kendi ka…

Devamını Oku
gebe-kalamama
Gebe Kalamama

Gebe kalamama; tıp literatüründe infertilite, halk arasında ise kısırlık olarak tanım…

Devamını Oku
infertilite
İnfertilite

İnfertilite halk arasında kısırlık olarak da tanımlanmaktadır. 35 yaşlarının altında …

Devamını Oku
intrauterin-inseminasyon
İntrauterin İnseminasyon

İntrauterin inseminasyon, erkeğe ait spermin özel yıkama ve hazırlama işlemlerinden s…

Devamını Oku
kisirlik-tedavisi
Kısırlık Tedavisi

Kısırlık tedavisi, çiftlerin cinsel anlamda aktif olmasına ve doğum kontrol yöntemler…

Devamını Oku

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi, bebeği olmayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uzun süredir uygulanan bu yöntem günümüzde de popüler tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Kısırlıktan, erkeklerde sperm kalitesinin düşük olmasından ya da ileri yaştan dolayı bebeği olmayan çiftlere bu yöntem uygulanmaktadır. Günümüz teknolojisinde en sık tercih edilenler arasında yer alan bu tedavi yönteminde, kadın ve erkek üreme hücreleri laboratuvar ortamında bir araya getirilmektedir. Daha sonra ise döllenen yumurta anne rahmine yerleştirilmektedir. Kısacası yapay bir döllenme yöntemi olduğu söylenebilmektedir.

Döllenme belirli koşullar altında gerçekleştirildikten sonra yumurta, bölünme sürecine girmektedir. Ardından embriyo adı verilen yapıya dönüşmektedir. Oluşan bu yapı anne rahmine yerleştirilmektedir. Yerleştirilen embriyo, rahimde tutunduğunda ise gebelik süreci başlamaktadır.

Kısırlık; bebek sahibi olamama durumudur ve tıp literatüründe infertilite olarak da adlandırılan kısırlık; günümüzde tedavi oranı yüksek bir problemdir. Tüp bebek tedavisi ile son yıllarda pek çok çift bebek sahibi olmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Olur?

‘’Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?’’ sorusu merak edilenler arasında yer almaktadır. Öncelikle anne adayından alınan yumurtalar ve baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında döllenmektedir. Ardından embriyo diye tabir edilen bir yapı oluşmaktadır. Oluşan embriyo, anne adayının rahmine yerleştirilmektedir. Daha sonra ise embriyonun anne rahmine tutunma sürecine girilmektedir. Ortalama 2 haftalık bir süreçte anne adayının kan değerleri takip edilmektedir. Test kontrollerinin sonucunda eğer embriyo rahme tutunursa başarılı bir tüp bebek tedavisi yöntemi uygulanmış olmaktadır. Daha sonra ise gebelik süreci başlamaktadır. Tüp bebek tedavisi aracılığı ile başlayan gebelik sürecinin doğal yollarla başlayan gebelik sürecinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

İstanbul tüp bebek tedavisi kısaca, erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanarak ve rahim içerisinde yerleştirilerek uygulanmaktadır. Anne adayının yaşı 35 altı ise 1 yıl korunmasız denemeden sonra gebelik gerçekleşmediği, 35 üstü ise 6 ay korunmasız denemeden sonra gebelik gerçekleşmediği durumlarda tüp bebek tedavisine başvurulması önerilmektedir.

İstanbul tüp bebek tedavisi öncesi anne adayı genel sağlık taramasından geçmekte; üreme sisteminde gebeliği olumsuz etkileyecek herhangi bir durum tespitinde tedavi edilmektedir. Baba adayında ise sperm kalitesi ve hareketliliğinin ölçülmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi aşamaları, ilk olarak anne adayı ve baba adayının muayene edilmesi ile başlamaktadır. Muayene sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmektedir. Çiftin geçmişte yaşanan sağlık problemleri ve testlerinin sonuçlarına bakılmaktadır. Daha sonra elde edilen veriler sayesinde tüp bebek tedavisinin nasıl yapılacağı belirlenmektedir. Başlangıç aşamasında ise yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma süreci başlamaktadır. Yumurta geliştirici ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Verilen ilaçların dozu hastanın sağlık durumuna ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Bu süreç ortalama 10 gün devam etmektedir. Ardından gelişen yumurtalar, toplanmaktadır ve laboratuvar ortamında döllenme süreci için saklanmaktadır.

Baba adayından alınan spermler ile yumurta, laboratuvar ortamında birleştirilmektedir. Vücut ortamını andıran cihazlar içerisinde bir hafta boyunca takip edilmektedir. Döllenen yumurtalar, rahim içerisine yerleştirilmektedir. Tüm bunların ardından anne adayının değerleri takip edilmektedir. Yaklaşık 12 gün süren takip sonucunda anne adayına gebelik testi yapılmaktadır.

İstanbul tüp bebek tedavisi aşamaları, söz konusu tedaviye başvuracak çiftlerin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Yaklaşık 20 gün süren tüp bebek tedavisini 5 aşamada incelemek doğru olacaktır.

Aşama 1: Yumurtaların Uyarılması

Anne adayının yumurtalık rezervindeki yumurtaların olgunluk sürecine katkı amacı ile hormon tedavisi uygulanmaktadır. Yumurta sayısı ve kalitelerinin artırılması amaçlanan bu aşamada Hmg ve FSH hormonları ile yumurta büyüklüğü 18 mm üzerine çıkarılmaktadır. İstenilen büyüklüğe ulaşıldığında ise çatlatma iğnesi uygulanmaktadır.

Aşama 2: Yumurtaların Toplanması

Çatlatma iğnesi sonrası ilk 36 saat içerisinde OPU işlemi ile yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada sedasyon aneljezi uygulanmaktadır ve yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

Aşama 3: Spermlerin Alınması

Bu aşamada baba adayı sperm odasında mastürbasyon yolu ile sperm örneği almaktadır. Azospermi (sperm olmaması) durumunda ise cerrahi yolla yumurtalıklardan sperm elde edilmektedir.

Aşama 4: Döllenme

Anne adayından alınan yumurta; baba adayından alınan sperm hücresinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi işlemidir. Bu işlem klasik tüp bebek tedavisinde tarif ediliği şekildedir. Mikroenjeksiyon tekniğinde ise sperm hücresi yumurta hücresi içerisine enjekte edilmektedir.

Aşama 5: Embriyo Transferi

Embriyo tedavisi, tüp bebek tedavisinin son aşamasıdır. Bu aşamada laboratuvar ortamında elde edilmiş embriyo, anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Bu işlem sırasında anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamakla birlikte ultrason eşliğinde uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Merkezi

Tüp bebek tedavisi merkezi, çiftlerin talepleri doğrultusunda onlara en uygun olan tedaviyi uygulamaktadır. Çeşitli muayenelerden geçen anne adayı ve baba adayının test sonuçları doğrultusunda hareket edilmektedir. Böylelikle sağlık durumlarına uygun olan yol izlenmektedir. Tüp bebek tedavisinde en önemli noktalardan bir tanesi doğru tedavi sürecinin tercih edilmesidir. Eğer doğru bir tüp bebek tedavisi uygulanırsa çiftler, büyük olasılıkla bebek sahibi olabilmektedir. Ancak bu durum tamamen çiftlerin sağlık duruma bağlıdır.

Tüp bebek tedavisi son yıllarda kısırlık probleminde uygulanan yöntemler arasında altın standart haline gelmiştir. Günümüzde başarı oranı oldukça yüksek olan tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyen ancak 1 yıl boyunca korunmasız şekilde denediği halde gebelik yaşamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda tüp bebek tedavisi nedir, tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir ve tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır gibi soruları cevaplandıracağız.

Tüp bebek tedavisi; tıp literatüründe IVF olarak da tanımlanan ve yardımcı üreme yöntemi olarak kabul edilen bir süreçtir. Tüp bebek tedavisi, uzun uğraşlara rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu ve günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavisidir.  

Nedeni açıklanamayan kısırlık, sperm kalitesinde düşüklük, sperm hareketlerinde yetersizlik, fallop tüplerinde tıkanıklık ya da herhangi bir nedenle yapısal bozukluk varlığı, ileri yaş, anne adayının kilosunun normalden az ya da çok olması gibi nedenler ile bebek sahibi olamayan çiftler, infertilite tedavisi arasında başarı oranı oldukça yüksek olan tüp bebek yöntemine başvurmaktadır.

Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerde başarı ile uygulanan tüp bebek yöntemi günümüzde pek çok hekim tarafından tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen önemli noktalardan biri; öncesi hazırlık sürecinin nitelikli bir şekilde yaşanmasıdır. Bu nedenle tüp bebek doktoru seçiminde güçlü iletişim kurabileceğiniz, tüm soruların cevabını ayrıntılı bir şekilde verebilecek bir hekim ve tüp bebek merkezi seçmeniz önerilmektedir. Öyle ki özellikle anne adayları için söz konusu süreç psikolojik açıdan zorlayıcı olabilmektedir. Tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için annenin kendini rahat hissetmesi oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaş Sınırı Var mı?

Tüp bebek tedavisinde ilk adım olarak kadın bireyin yumurtalık rezervleri kontrol edilip değerlendirilmektedir. Yumurtalık rezervleri, adetin üçüncü gününde gerçekleştirilen birtakım hormon testleri ve ultrasonografi aracılığıyla kontrol edilmektedir.

Yumurtalık rezervleri kontrol edilip incelendikten sonra rezervlerin durumu uygun görülürse 45 yaşa kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Fakat yine de yaşın ilerlemesine bağlı olarak tüp bebek tedavisinde de bazen olumsuz sonuçlar alınabilmektedir. Bireylerin yaşı ilerledikçe çocuk sahibi olma ihtimali de bir o kadar düşmektedir. Bu yüzden 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmayan çiftler, yaş ilerlemeden alanında deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelidir.

İstanbul tüp bebek tedavisi alanında oldukça gelişmiş bir şehirdir. İstanbul tüp bebek tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için 0 532 638 35 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz

Tüp Bebek Tedavisi İçin Kadınların Ne Zaman Doktora Gitmesi Gerekir?

 • 35 yaş üstünde ve altı aydır gebelik olmadıysa
 • 40 yaşın üzerinde gebe kalmak isteyen kadınlar
 • Düzensiz adetleri olan veya adet olmayan kadınlar
 • Bilinen doğurganlık sorunları olanlar
 • Endometriozis veya pelvik enflamatuar hastalık teşhisi konmuşsa
 • Birden fazla düşük anamnezi varsa
 • Kanser tedavisi görülmüşse

Kadın Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

 • Yumurta gelişimi ve yumurta çatlamasıyla ilgili sorunlar:  Polikistik over sendromu, hiperprolaktinemi (süt hormonunun fazla olması),Tiroid hormonu bozuklukları. Diğer altta yatan nedenler arasında çok yoğun egzersiz yapılması ve yeme bozuklukları da yumurta gelişimi ve çatlamasını etkileyebilir.
 • Rahim ağzındaki anomaliler, rahimdeki polipler,myomlar veya rahimdeki şekil bozukulukları kısırlığa neden olabilir.
 • Genellikle enfeksiyonların neden olduğu hasar sonucu tüplerin tıkanması . Bu durum genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon, endometriozis veya adezyonların neden olduğu pelvik inflamatuar hastalıktan kaynaklanabilir.
 • Endometriyal dokunun rahim dışında olduğunda ortaya çıkan endometriozis yumurtalıkların, uterusun ve fallop tüplerinin işlevini etkileyebilir.
 • Erken menopoz, nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, bağışıklık sistemi hastalıkları, Turner sendromu gibi belirli genetik durumlar erken menopozla ilişkilidir.
 • Pelvik yapışıklıklar, pelvik enfeksiyon, apandisit, endometriozis veya abdominal cerrahi sonrası organlarlar arasında yapışıklıklar oluşabilir.
 • Kanser ve tedavisi görmek genellikle doğurganlığı bozar. Hem radyasyon hem de kemoterapi doğurganlığı etkileyebilir.

Tüp Bebek Tedavisi İçin Erkeklerin Ne Zaman Doktora Gitmesi Gerekir?

 • Düşük sperm sayısı veya spermle ilgili diğer sorunlar
 • Kanser tedavisi geçirilmesi
 • Küçük testisler veya skrotumda şişme olması durumnda
 • Aile kısırkık sorunları varsa

Erkek Kısırlığının Nedenleri Nelerdir?

 • İnmemiş testisler, genetik kusurlar, diyabet gibi sağlık sorunları veya klamidya, bel soğukluğu, kabakulak veya HIV gibi enfeksiyonlara bağlı  sperm parametreleri bozulabilir . Testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) da sperm kalitesini etkileyebilir.
 • Erken boşalma gibi cinsel sorunlar, kistik fibroz gibi belirli genetik hastalıklar veya üreme organlarının zarar görmesi, yaralanması gibi durumlarda kısırlığa sebep olabilir.
 • Sigara, alkol, anabolik steroidler sperm sayısı ve kalitesini olumsuz etkiler.
 • Kanser tedavisi, radyoterapi veya kemoterapi sperm üretimini ciddi şekilde bozabilir.

İstanbulda En İyi Tüp Bebek Doktoru!

İstanbulda en iyi tüp bebek doktoru tarafından uygulanan tüp bebek tedavisi, çiftlerin sağlık durumlarına göre hareket etmektedir. İlk aşamada yapılan muayene sayesinde anne ve baba adaylarının sağlık durumları kontrol edilmektedir. Böylece uygulanacak en iyi yöntem seçilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Yaş: Kadınlarda doğurganlık yaşla birlikte, özellikle 30’lu yaşların ortalarında azalmaya başlar ve 37 yaşından sonra hızla düşer. İleri yaşlarda kadınlarda hem yumurta sayısı hem de yumurta kalitesi azalır. Erkeklerde de kadınlardaki kadar belirgin olmasada ileri yaşlarda sperm parametreleri bozulabilir.
 • Sigara kullanımı. Partnerlerden birinin sigara içmesi hamilelik olasılığını azaltır. Sigara içmek aynı zamanda doğurganlık tedavisinin olası etkinliğini de azaltır. Sigara içen kadınlarda düşükler daha sık görülmektedir.
 • Alkol kullanımı: Alkol kullanımı kısırlığa katkıda bulunabilir. Erkekler için aşırı alkol kullanımı sperm sayısını ve hareketliliğini azaltabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Aşırı zayıf olmak.
 • Aşırı egzersiz yapmak 

Intra Uterin İnseminasyon Nedir?

Intra uterin inseminasyon (IUI , aşılama), basit ve güvenli bir işlemdir.Yıkanmış ve konsantre edilmiş spermlerin, yumurta veya yumurtaların çatladığı sırada rahim içine enjekte edilmesidir. Spermler rahim içinden tüplere gider ve tüpte bekleyen yumurtayı döller.

 • Açıklanamayan infertilite: Aşılama açıklanamayan infertiltede ilk tedavi olarak uygulanır.
 • Endometriozise bağlı kısırlık
 • Hafif erkek faktör kısırlığı (subfertilite): Sperm parametrelerindeki hafif bozukluklarda aşılama ilk seçenektir
 • Servikal faktör kısırlığı: Servikal mukus çok kalınsa, spermin yolculuğunu engelleyebilir. Serviksin kendisi de spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Aşılama, rahim ağzını atlayarak spermi doğrudan rahim içine yerleştirir.
 • Ovulatuar faktör infertilitesi:Aşılama , yumurtlamanın olmaması veya yumurta sayısının azalması da dahil olmak üzere yumurtlama ile ilgili sorunlardan kaynaklanan kısırlığı olan kadınlara da uygulanabilir.
 • Semen alerjisi:  Nadiren, bir kadının eşinin menisindeki proteinlere alerjisi olabilir. Vajinaya boşalma, meninin ciltle temas ettiği yerde kızarıklık, yanma ve şişmeye neden olur. Aşılamada sperm yerleştirilmeden önce menideki proteinlerin çoğu çıkarıldığı için faydalı olabilir

Aşılama, yaklaşık 1-2 dakikada yapılır ve sonrasında 15 ila 20 dakika kadar hasta rahat pozisyonda dinledirilir. Genellikle muayenehane veya klinikte yapılır.  Aşılama işleminde hasta jinekolojik masaya alınır, vajinaya spekulum yerleştirilir.

 • Uzun, ince, esnek bir kateter servikal kanaldan geçirilir
 • Sperm örneği kateter içinden rahme enjekte edilir.
 • Kateter ve ardından spekulum çıkarılır.

İşlemden sonra, kısa bir süre sırt üstü yatılır. Prosedür bittikten sonra normal günlük aktivitelere devam edilebilir. İşlemden sonra bir, iki gün hafif lekelenme olabilir. 2 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır.

Ovulasyon İndüksiyonu Nedir?

Tüp bebek işlemi sırasında, çok sayıda olgun yumurta elde edilmesi amaçlanır. Bunun içinde her aşamada bir takım ilaçlar kullanılır.

 • Ovulasyon indüksiyonu için;yumurtalıkları uyarmak için, folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) veya her ikisinin kombinasyonunu içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, birden fazla yumurtanın gelişmesini sağlar.
 • Oosit olgunlaşması için;  yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olmak için insan koryonik gonadotropin (HCG) enjeksiyonu yapılır.
 • Erken ovulasyonu önlemek için; antagonist ilaç enjeksiyonu yapılır.
 • Rahmin iç yüzeyini embriyo transferine hazırlamak için; OPU gününden itibaren progesteron kullanılır.

Takip sırasında folikül gelişimini değerlendirmek için,

 • Vajinal ultrason yapılır ve overlerde gelişen oositlerin büyümesi takip edilir.
 • Kan testleri yapılır – Östrojen seviyeleri tipik olarak foliküller geliştikçe artar ve progesteron seviyeleri düşük kalır.

Bazen aşağıdaki nedenlerden biri nedeniyle, OPU dan önce tüp bebek tedavisi iptal edilebilir;

 • Yetersiz sayıda gelişen folikül
 • Erken yumurtlama
 • Ovaryan hiperstimülasyon sendromu riski oluşturan çok fazla folikül gelişimi
 • Diğer tıbbi sorunlar

OPU(Yumurta Toplama)

OPU son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra genelde anestezi altında yapılır.

 • Transvajinal ultrason eşliğinde foliküller görülür ve ince bir iğne yardımıyla foliküler sıvı çekilir.
 • Yaklaşık 10-20 dakika sürer.
 • Olgun oositler kültür ortamına inkübe edilir. 

Sperm Alma

OPU günü, erkekten mastürbasyon yoluyla klinikte meni örneği alınır.

Tüp bebek işlemi için en yayın olarak, İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yöntemi kullanılmaktadır. ICSI de tek sağlıklı sperm olgun yumurtanın içine doğrudan enjekte edilir.

Embriyo Transferi

Embriyo Transferi Genellikle OPU dan İki- Beş Gün Sonra Gerçekleşir.

 • İşlem genellikle ağrısızdır, ancak hafif kramplar yaşanabilir.
 • Vajene spekulum takılır ve ince bir kateter serviksten rahim içine yerleştirilir.
 • Az miktarda sıvı içinde bir veya iki embriyo içeren enjektör kateterin ucuna takılır ve enjektör içindeki sıvı rahim içine enjekte edilir.

Embriyo Transferi İşleminden Sonra

 • İşlemden sonra az miktarda berrak veya kanlı sıvı gelebilir
 • Yüksek östrojen seviyelerine bağlı meme hassasiyeti olabilir
 • Hafif şişkinlik
 • Hafif kramp
 • Kabızlık gibi şikayetler olabilir.

Yumurta alımından yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir.

Tüp Bebek Komplikasyonları

 • Çoğul gebelik
 • Ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS)
 • Kanama veya enfeksiyon

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2023

Tüp bebek tedavisi fiyatları, anne adayı ve baba adayının sağlık durumlarına uygun olarak belirlenmektedir. Çiftlerin sağlık kontrollerinin sonucunda nasıl bir yöntem izleneceği seçilmektedir ve böylelikle aşamalar belirlenmektedir. Belirlenen aşamalar doğrultusunda hareket edildiğinden tüp bebek tedavisi fiyatları değişiklik göstermektedir. Her çifte uygulanan aşama farklılık gösterebilmektedir. Kısacası tüp bebek tedavisi fiyatları, çiftlere özel olarak belirlenmektedir.

Ne Aramıştınız?