Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Vajinismus belirtileri olan kişiler, vajinismus tedavisini kesinlikle aksatmamalıdır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajinal kasların cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmasına bağlı olarak cinsel ilişkinin olmaması ya da ağrılı olarak gerçekleşmesidir. Kadınlarda en sık görülen cinsel disfonksiyondur. Vajinismus, her 10 evli kadından birinde görülmektedir. Vajinismus cinsel olarak uyarılmayı ve isteği engellemez ancak penetrasyonu engelleyebilir.

Vajinismuslu kadınlar; ilişki sırasında yanma, ağrı ve vajen girişinde bir duvar var gibi hissederler. İlişki anı gelince panik atak benzeri bir durum yaşarlar tüm bunların sonucu olarak da yalnızlık, soyutlanma, utanç ve ayıplanma hissederler. Bu sebeplerden dolayı kişinin hayat kalitesinin düşmemesi, psikolojik ve fizyolojik olarak daha iyi hissetmesi için vajinismus tedavisi kesinlikle akstılmamalıdır.

vajinismusu-yenmek-icin-ne-yapmaliyim

vajinismus-tedavi-olmadan-gecer-mi

Vajinismus Türleri

Vajinismus, iki türe ayrılmaktadır:

 • Birincil Vajinismus: Vajinal ilişkinin hiç olmaması olarak tanımlanabilmektedir.
 • İkincil Vajinismus: Vajinal ilişki bir kez olup daha sonra olmadığında, potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörlere bağlı olabilir.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus, psikolojik ve yapısal nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir fakat genellikle psikolojik nedenler kaynaklı olarak oluşmaktadır.

1. Psikolojik Nedenler

 • Kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı hikayeler duymak,
 • Taciz, tecavüz ve travmaya maruz kalmak,
 • Yetersizlik ve değersizlik hissetmek.

2. Yapısal Nedenler

 • Kızlık zarının çok kalın veya kapalı olması,
 •  Vajende ilişkiye engel olabilecek bulguların olması.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi ile yüzde yüz olarak başarılı sonuçlar almak mümkündür. Kişi; cinsel ilişki esnasında ağrı veya acı hissediyorsa, jinekolojik muayene ve tampon kullanımı esnasında da ağrı hissediyorsa vajinismus belirtileri görüldüğü söylenebilir. Öncelikle alanında uzman ve tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna gidilmelidir. Hasta, vajinismus tedavisini kesinlikle aksatmamalıdır ve doktorun söylediği tüm talimatlara uymalıdır.

Vajinismus tedavisi aksatıldığı takdirde kadının ve partnerinin cinsel hayatı zarar görmüş olur. Böylece öz güven kayıpları da yaşanabilir. Vajinismus, her ne kadar kadın bireylerde görülen bir hastalık olsa da partner de bu hastalıktan etkilendiği için vajinismus sorununu bir çift problemi olarak nitelendirmek mümkündür.

Vajinismus problemi olan çiftler, konu hakkında konuşurken çekindikleri için doktora gitmemekte ve dolayısıyla vajinismus tedavisi gecikmektedir. Vajinismus, tedavi edilmediği sürece kişinin iyileşebilecek bir hastalık değildir. Kişiler öncelikle bu hastalığın kendilerinde var olduğunu kabullenmeli ve ardından alanında uzman bir doktor ile tedaviye başlamalıdır.

Alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılan muayene ve değerlendirmeler sonucunda kişideki vajinismusun türü belirlenir ve ardından uygun bir tedavi sürecine geçilmektedir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisinde birden çok yöntemin olduğunu söylemek mümkündür. Ancak vajinismus tedavisi temel olarak kasların kendiliğinden kasılmasını engellemeyi, ilişki esnasında duyulan acı ve ağrı problemini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Vajinismus tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

Cinsel Terapi

Vajinismus rahatsızlığı için en yaygın olarak bilinen ve hızlı şekilde tedavi sağlayan seçenektir. Vajinismus tedavisi için uygulanan cinsel terapi yönteminde elde edilen başarı oranı yüzde yüze yakındır. Bu noktada cinsel terapinin kaç seans süreceği, alanında uzman doktor tarafından belirlenir. Seanslar esnasında kadının yanında partneri de bulunabilir. Cinsel terapi sayesinde kadın, kendi bedenini daha iyi tanır ve yavaş yavaş cinsel birlikteliğe hazır hale gelir.

Vajinismus Egzersizleri

Cinsel terapinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda vajinismus egzersizleri ile takviye yapılabilir. Gevşeme egzersizleri, solunum egzersizleri ve Kegel egzersizi bölgedeki kasların gevşemesine olanak tanıyarak vajinismus tedavisini kolaylaştırmaktadır. Parmak egzersizleri ya da dilatatörler vasıtası ile sistematik duyarsızlaştırma yapılabilir.

Botulinum Toksin Uygulamaları

Günümüzde botulinum toksin uygulamaları sadece estetik kaygılar için değil, işlevselliği artırmak ve sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için de yapılmaktadır. Vajinismus tedavisinde faydalanılan botulinum toksin uygulamaları, uygun görülen hastaya genel anestezi altında yapılarak kasların istemsiz kasılma sorununu çözmeyi hedefler.

evde-vajinismus-tedavisi-mumkun-mu

vajinismuslu-kadin-hamile-kalabilir-mi

Vajinismustan Korunmak için Neler Yapabilir?

Vajinismus, alanında uzman hekim tarafından uygulanan doğru tedavi yöntemi ile geçen bir hastalıktır.  Ancak vajinismustan korunmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Aşırı alkol tüketiminden uzak durulmalıdır çünkü alkol, cinsel isteği azaltabilir.
 • Sigara kullanımı kesilmelidir. Sigara içmek, vücudun kan akış dengesini bozar ve kasılmalara neden olmaktadır.
 • Düzenli spor, egzersiz veya meditasyon yapmak, kaslarınızı rahatlatacağı için vajinismustan korunmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kendinize zaman ayırmak da aslında vajinismustan korunmanın yollarından biridir.
 • Hobilerinizi icra etmek veya sevdiğiniz aktiviteleri yapmak, psikolojinize iyi geleceği için stresle başa çıkma gücünüz artacaktır.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi ile yüzde yüz olarak başarılı sonuçlar almak mümkündür. Kişi; cinsel ilişki esnasında ağrı veya acı hissediyorsa, jinekolojik muayene ve tampon kullanımı esnasında da ağrı hissediyorsa vajinismus belirtileri göstermiş olmaktadır. Öncelikle alanında tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum doktoruna gidilmelidir. Hasta, vajinismus tedavisini kesinlikle aksatmamalıdır ve doktorun söylediği tüm talimatlara uymalıdır.

Vajinismus tedavisi aksatıldığı takdirde kadının ve partnerinin cinsel hayatı zarar görmüş olur. Böylece öz güven kayıplarına zemin hazırlanmış olunur. Vajinismus, her ne kadar kadın bireylerde görülen bir hastalık olsa da partner de bu hastalıktan etkilendiği için vajinusmusu bir çift problemi olarak nitelendirmek mümkündür.

Vajinismus problemi olan çiftler, konu hakkında konuşurken çekindikleri için doktora gitmemekte ve dolayısıyla vajinismus tedavisi gecikmektedir. Vajinismus, tedavi edilmediği sürece kişinin iyileşebileceği bir hastalık değildir. Kişiler öncelikle bu hastalığın kendilerinde var olduğunu kabullenmeli ve ardından alanında uzman bir doktor ile tedaviye başlamalıdır.

Alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılan muayene ve değerlendirmeler sonucunda kişideki vajinismusun türü belirlenir ve ardından uygun bir tedavi sürecine geçilmektedir.

Vajinismus tedavisinde birden çok yöntemin olduğunu söylemek mümkündür. Ancak vajinismus tedavisi temel olarak kasların kendiliğinden kasılmasını engellemeyi, ilişki esnasında duyulan acı ve ağrı problemini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Cinsel Terapi: Vajinismus rahatsızlığı için en yaygın olarak bilinen ve hızlı bir vajinismus tedavi süreci sağlayan seçenektir. Vajinismus tedavisi için uygulanan cinsel terapi yönteminde elde edilen başarı oranı yüzde yüze yakındır. Bu noktada cinsel terapinin kaç seans süreceği, alanında uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Seanslar esnasında kadının yanında partneri de bulunabilmektedir. Cinsel terapi sayesinde kadın, kendi bedenini daha iyi tanır ve yavaş yavaş cinsel birlikteliğe hazır hale gelmektedir.
 • Vajinismus Egzersizleri: Cinsel terapinin tek başına yeterli olmadığı durumlarda vajinismus egzersizleri ile takviye yapılabilmektedir. Gevşeme egzersizleri, solunum egzersizleri ve Kegel egzersizi bölgedeki kasların gevşemesine olanak tanıyarak vajinismus tedavisini kolaylaştırmaktadır.
 • Parmak egzersizleri ya da dilatatörler vasıtası ile sistematik duyarsızlaştırma yapılır.
 • Botoks Uygulamaları: Günümüzde botoks uygulamaları sadece estetik kaygılar için değil, işlevselliği artırmak ve sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için de yapılmaktadır. Vajinismus tedavisinde faydalanılan botoks uygulamaları, uygun görülen hastaya genel anestezi altında yapılarak kasları istemsiz kasılma sorununu çözmektedir.

Vajinismustan Korunmak için Neler Yapabilirim?

Vajinismus, alanında uzman hekim tarafından yürütülen doğru tedavi yöntemi ile geçen bir hastalıktır.

 Ancak vajinismustan korunmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Aşırı alkol tüketiminden uzak durulması gerekmektedir çünkü alkol, cinsel isteği azaltabilir.
 • Sigara kullanımı kesilmelidir. Sigara içmek, vücudun kan akış dengesini bozar ve kasılmalara neden olmaktadır.
 • Düzenli spor, egzersiz veya meditasyon yapmak, kaslarınızı rahatlatacağı için vajinismustan korunmanıza yardımcı olacaktır.
 • Kendinize zaman ayırmak da aslında vajinismustan korunmanın yollarından biridir. Hobilerinizi icra etmek veya sevdiğiniz aktiviteleri yapmak, psikolojinize iyi geleceği için stresle başa çıkma gücünüz artacaktır.

Vajinismusu Yenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Vajinismus kendi kendine yenilmesi oldukça zor bir hastalıktır. Mutlaka vajinismus uzmanı bir doktordan yardım almak yararlı olacaktır. Hasta kendi kendine de bu hastalıkla baş etmelidir ve doktorla iş birliği içine olmalıdır. Doktorunun önerilerini ve verdiği ödevlerini titizlikle yapan hasta vajinismusu yenebilir.

Vajinismus Kaç Günde Gecer?

Vajinismus tedavileri klasik yöntemler yapıldığında ortalama 3-6 ay kadar sürer. Bu süre doğru bir hekimin kontrolünde ve uygulanan doğru tedavi ile bir kaç güne dahi inebilir.

Vajinismus İlacı Nedir?

Vajinismus hastalığı ve ağrılı cinsel birleşme tedavisinde cinsel terapi uygulanır ve bu terapiye bölgesel uyuşturma etkisi olan bir krem uygulaması eklenebilir.

Vajinismusu Olan Kişiye Muayene Nasıl Yapılır?

Vajinismusu olan kişiye uygulanan jinekolojik muayene oldukça kolaydır. Jinekolojik muayene esnasında yapılan basit gözlem ile yapılan incelemeden ibarettir. Ortalama 15 saniye kadar süren bu değerlendirme sırasında vajinaya giriş yapılmaz, herhangi bir alet ile müdahalede bulunulmaz.

Vajinismus Kaç Seansta Tedavi Edilir?

Vajinismus yaklaşık 5 seansta yüzde 100 oranlarında tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hasta ve eşi doktoruyla iyi bir iletişim içerisinde olursa ve vajinismus tedavisi için verilen ev ödevlerini yerine getirirse vajinismus sorunu kısa süre içinde çözülebilir.

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajinismus-nedir
Vajinismus Nedir?

Vajinismus ülkemizde sık rastlanan bir sağlık problemidir. Penetrasyon denilen cinsel…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?