Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)

Ağrısız doğum, epidural anestezi yolu ile anne adayının herhangi bir ağrı,sızı veya acı çekmeden doğumu gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde artık ağrısız doğum yapmak mümkündür. Prenses doğum olarak da adlandırılan ağrısız doğum sayesinde anne adayı hem ağrıyı hissetmez hem de tümüyle uyutulmadığı için bebeğinin doğum anına tanık olmaktadır.

Ağrısız doğum, aynı zamanda epidural doğum olarak da bilinen, annenin doğum anında ağrı ve sancı çekmemesi için özel olarak geliştirilen katater yardımı sayesinde bel bölgesinden uygulanan anestezi yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Ağrısız doğum, halk arasında prenses doğum olarak da tanımlanmakla birlikte özellikle ilk doğumunu gerçekleştirecek anneler için son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Kadın yaşamında gebelik ve doğum süreci oldukça önemlidir. Dokuz ay boyunca bebeğini bekleyen her anne doğumun nasıl gerçekleşeceği ile ilgili karar vermekte, doğumu gerçekleştirecek olan kadın doğum uzmanı ile birlikte bir doğum şekli seçmektedir. İstanbul normal doğum oldukça ağrılı bir süreçtir ve anne adayında stres ve korkuya neden olmaktadır. Ağrısız doğum yöntemi ile son yıllarda anne adayları ağrısız bir şekilde normal doğum gerçekleştirerek bebeklerini kucaklarına almaktadır.

Bu yazımızda ağrısız doğum (epidural anestezi) ile alakalı merak edilen tüm konuları inceleyeceğiz.

Epidural Doğum Nedir?

İstanbul epidural doğum, halk arasında ağrısız doğum olarak da bilinen bir doğum türüdür. Kadın yaşamında oldukça önemli bir an olan doğum anı, anne ve bebek sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Normal doğum ve sezaryen doğumda kullanılabilen epidural anestezi uygulaması son yıllarda anne adayları ve hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

İstanbul epidural doğum, doğumdan önce annenin bel kısmından özel iğne ve katater ile girilerek anestezik madde verilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde anne adayının belden aşağı bölgesi uyuşturulmakta, acı ve ağrı hissetmesi önlenmektedir.

İstanbul epidural anestezi, normal doğum sürecinde uygulanmakla birlikte doğum sürecinde ilaç dozu artırılarak sezaryen doğum da gerçekleştirilebilmektedir.

agrisiz-normal-dogum

agrisiz-dogum-nedir

Ağrısız doğum nedir sorusunun cevabı pek çok anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Epidural anestezi ile gerçekleştirilen söz konusu doğum şeklinde doğum anı geldiğinde alanında tecrübeli bir anestezi uzmanı tarafından anne adayının beline bir katater yerleştirilmektedir. Epidural alan denilen bel bölgesine, anestezi maddesi verilmektedir. Böylece anne adayı hem bebeğinin doğduğu ana şahit olabilmekte hem de ağrı yaşamamaktadır.

Anestezi uzmanı, anne adayını yan yatar ya da oturur pozisyonda konumlandırır ve ilgili katateri yerleştirmektedir. Bu süreçte uygulama bölgesi belirlenmekte ve sterilize edilmektedir. Anestezi etkisi yaklaşık 15 dakika içerisinde açığa çıkmaktadır ve anne adayı bu süreçten sonra herhangi bir acı ve ağrı hissetmemektedir. Doğum sürecinde anestezi uzmanı, anestezinin dozunu azaltabilir ya da artırabilmektedir.

İstanbul epidural anestezi, bazı durumlarda sezaryen doğum şeklinde de uygulanabilmektedir. Hatta normal doğuma karar verilen ve doğum anında sezaryen doğuma dönen durumlarda epidural anestezi uygulanmış olmasının pek çok avantajı bulunmaktadır.

Ağrısız Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Ağrısız normal doğum, normal doğum sürecinde rahim ağzının 4 santimetre açıklığa ulaştığında uygulanabilmek ile birlikte verilen anestezik maddenin bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bazı anne adaylarında doğum sonrasında hafif baş ağrısına neden olabilen epidural anestezi, nitelikli şekilde uygulandığında ve dozu doğru şekilde belirlendiğinde herhangi bir ciddi yan etkisi bulunmamaktadır.

Epidural ile Ağrısız Doğum Ne Zaman Uygulanır?

Epidural anestezi ile ağrısız doğumun gerçekleşebilmesi için istenilen bazı kriterler vardır. Öncelikle rahim kasılmaları düzenli hale getirilir, rahim ağzı %60 ya da %70 oranında inceltilir ve rahim ağzı 4 cm boyutuna ulaştığında anne adayında sancılar başlar. Bu sancılar, anne adayını rahatsız edip canını acıttığı an epidural anestezi verilmektedir. Böylelikle ağrısız bir doğum gerçekleştirilmiş olunur

Ağrısız Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural doğum avantajlarını aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür:

 • Doğum süreci boyunca uygulanabilmektedir.
 • Acı ve ağrı hissini önlemektedir.
 • Uzun süreli doğumlarda annenin ıkınması için ihtiyacı olan enerjiyi toplamasına yardımcı olmaktadır.
 • Anne doğum sürecinde her ana tanıklık edebilmektedir.
 • Hem anne hem de bebek için oldukça güvenilir bir yöntemdir.
 • Normal doğumun mümkün olmayacağı durumlarda sezaryen doğuma geçiş yapılabilmektedir.
 • Doğum sonrasında annenin konforlu bir şekilde toparlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Epidural doğum sonrası kişi, ayağa kalkıp yürüyebilmektedir.
 • Epidural doğum sayesinde doğum sırasında olduğu gibi doğum sonrasında da ağrı, yorgunluk veya bitkinlik hissedilmeyeceği için anne, bebeğini hemen kucağına alıp besleyebilmektedir.
 • Epidural anestezi sayesinde ağrısız doğum gerçekleştirilir,
 • Epidural anestezi, uygun miktardaki doz ile verildiğinde oldukça rahat bir doğum geçirilmesini sağlar,
 • Ağrısız doğumun gerçekleştirilebilmesi için uygulanan epidural anestezi, hastayı sersemletmez veya bağırsak hareketlerinde olumsuz bir durum yaratmaz,
 • Epidural anestezi ile gerçekleştirilen doğumlarda anne, doğum sonrasında yorgun-bitkin hissetmeyeceği için bebeğini hemen kucağına alabilmektedir.

Epidural Doğumun Dezavantajları Nelerdir?

Epidural doğumun dezavantajları, avantajlarının yanında oldukça tolere edilebilir düzeydedir.

Epidural doğumun söz konusu dezavantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok düşük oranda baş ve sırt ağrısına yol açabilmektedir.
 • Bacaklarda geçici süreli güç kaybı yaşanabilmektedir.
 • Tansiyon düşüklüğü olabilmektedir.
 • Midede hafif bir bulantı olabilmektedir.
 • İdrar yapamama görülmektedir.

Ağrısız Doğum Kimlere Uygulanmaz?

Epidural anestezi sayesinde gerçekleştirilen ağrısız doğum yönteminde risk faktörü, oldukça düşüktür. Ağrısız doğum genelde başarılı sonuçlar alınarak tamamlanmaktadır.

Bazı nadir görülen durumlarda epidural anestezi uygulanamamaktadır ve dolayısıyla ağrısız doğum gerçekleştirilememektedir. Epidural anestezi; sıvı kaybı olan, aktif kanamaya sahip, düşük tansiyonlu, anestezi maddelerine alerjisi olan ve psikiyatrik rahatsızlıkları olan anne adaylarına uygulanmamaktadır.

Anne adayının epidural anestezi kullanıp kullanamayacağı, uzman doktor tarafından belirlenir. Sağlık durumu uygunsa epidural ile ağrısız doğum gerçekleştirilmektedir.

 • Kan sulandırıcı özellikli ilaç kullanan,
 • Kanama bozukluğu bulunan,
 • Bel bölgesinden operasyon geçirmiş olan anne adaylarında epidural doğumun uygulanması sakıncalıdır.

Epidural Doğum Zararlı mı?

Epidural doğum zararlı mı sorusu pek çok anne adayı tarafından merak edilen bir konudur. Her tıbbi uygulama sırasında birtakım komplikasyonlar yaşanabileceği gibi epidural doğum sürecinde de yaşanabilmektedir. Ancak alanında tecrübeli kadın doğum doktoru ve anestezi uzmanı, doğum sürecinizi güvenilir ve konforlu bir şekilde tamamlayacaktır.

Epidural Doğum Kaç Saat Sürer?

İstanbul epidural doğum, normal doğumun bir parçasıdır. Doğum zamanı geldiğinde anne karnındaki bebek, şiddetli kasılmalar ile birlikte doğum kanalından çıkmaktadır.

Tıpta normal doğum süreci, üç evrede değerlendirilmektedir. Bu evreler; açılma evresi, bebeğin çıkışı ve plasentanın çıkış evreleridir. Söz konusu evrelerde annenin ağrı ve acı çekmemesi için epidural doğum tercih edilmektedir.

Akupunktur, nefes egzersizleri ya da TENS uygulamalarının yanında doğum anının en konforlu yaşanabileceği yöntem epidural anestezi olarak kabul edilmektedir.

Ağrısız doğumda anne adayının ağrı hissetmemesi için epidural anestezi kullanılmaktadr. Anne adayının bel bölgesine iğne ve katater yardımı ile epidural verilir ve bu epidural anestezinin etki etmesi yaklaşık 10-15 dakika civarında sürmektedir. Epidural etki ettikten sonra doğuma başlanmaktadır.

dogum-agrisi-belirtileri

epidural-anestezi-nasil-yapilir

Epidural Doğumda Anneye Verilen İlaçlar Bebek için Zararlı mı?

Prenses doğumun gerçekleşmesi için anne adayının bel bölgesine iğne ve katater yardımıyla epidural anestezi verilmektedir. Uygun miktarlarda verildiği takdirde, epidural anestezinin bebek için hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Her ihtimalin gözde bulundurulması gerektiği için epidural doğum sonrasında en az 30 dakika olması şartıyla bebek dikkatli bir şekilde izlenmektedir.

Söz konusu dezavantajların geçici olduğu unutulmamalıdır. Uzun süreli şikayetlerde ise mutlaka hekime başvurulması önerilmektedir.

Epidural Doğum Doktoru

Epidural doğum doktoru arayışı anne adayları için özellikle son yıllarda oldukça yoğundur. Epidural doğum doktoru, alanında tecrübeli bölgesel anestezi uzmanı ile birlikte doğum sürecini yönetmektedir. Bu nedenle tercih edilecek doktor ve ekibi oldukça önemlidir. Epidural doğum hakkında detaylı bilgi için 0 (532) 638 35 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dogum-kontrol
Doğum Kontrol

Günümüzde pek çok farklı doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin uygulanm…

Devamını Oku
dusuk-nedir
Düşük

Düşük, tıp literatüründe abortus olarak bilinmektedir. Düşük, gebeliğin 20.haftasında…

Devamını Oku
dogum-agrisi
Doğum Ağrısı

Ortalama 40 hafta süren gebelik süreci, doğum ile son bulmaktadır. Gebelik süreci, an…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?