Over Ablasyonu

Over ablasyon, meme kanserinin temel amaçlarından biridir. Menopoz öncesi dönemde kadınlarda overler östrojen sentezinin ana kaynağı olarak gözlemlenmektedir. Bundan dolayı tedavi seçenekleri olarak ooferektomi, over radyoterapisi veya hipotalamik overyan aksın baskılayıcı luteinize analogları bilinmektedir.

Bu yazımızda merak edilen tüm detayları inceleyeceğiz.

Over Ablasyon Nedir?

Kadınlarda menopoz öncesi dönemde östrojenlerin kaynağı olan overlerin çıkarılması ya da çalışmasının ilaç tedavisi ya da diğer yöntemlerle durdurulması hastanın daha erken menopoza girmesini sağlamaktadır. Bu yöntem ise genelde metastatik meme kanserini tedavi etme amacıyla uygulanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda en çok LHRH analogları kullanılmaktadır. Yumurtalıklar kapalı yani laparoskopik yöntemle ya da açık cerrahi yöntemi ile alınmaktadır. Bir diğer yöntemde de over radyoterapisi uygulanmaktadır.

Bir tedavi yöntemidir ve sorunlu bölgenin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Sorunlu olan kısmın ortadan kalkması için işlem esnasında ısı üreten ya da soğutucu enerjiler bulunmaktadır. Elektrofizyolojik çalışmanın sonucunda uygulanmaya başlayan radyo frekans enerji ile yapılan işleme, sıcak ablasyon olarak denilmektedir. 

Bu yöntem ilk olarak 1990’lı yılların başında kullanılmaya başlanmıştır. Son dönemlerde ise işlemlerde en sık kullanılan enerji kaynağı olarak göze çarpmaktadır. Sıcak yöntemde, hasarlı olan bölge radyofrekans enerjisi ile ısıtılmaktadır. Böylelikle bölge tamamen işlevini yitirmekte ve sorun kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır. Soğuk ablasyon yöntemi ise dondurma olarak bilinmektedir. Soğuk yöntemde nitrojen gazı kullanılmaktadır. Uygulama yapılan bölge soğutularak dondurulmaktadır.

over-ablasyonu-avantajlari

over-ablasyonu-tedavisi-nasil-olur

Over Ablasyon Nasıl Yapılır?

Over ablasyon adı verilen işlemde, kanser tedavisinde kullanılmakta ve ısı ile kanser hücrelerinin tahrip edilmesini sağlamaktadır. Kanser tedavilerinde tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak görülmektedir. Özellikle meme kanseri için sık tercih edildiği gözlemlenmektedir. Diğer organlara sıçrayan kanserlerin tedavisinde tercih edilmektedir. Ancak işlem için uygun bir yol bulunmamaktaysa, hayati organlara yakınlık söz konusuysa uygulanamamaktadır. Bunun yanında kan pıhtılaşma değerinin de uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulanmamaktadır.

Tümör içerisine yerleştirilen bir elektrot çevresinde radyo frekans akımının ısı enerjisine dönüşmesi yolu ile kanserli hücre ölümü sağlanmaktadır. Bu yöntem ile istenilen tümör ortadan kaldırılmakta veya bu tümöre belirli bir oranda hasar verilebilmektedir. Kimyasal veya ısı uygulama işlemi olarak da tanımlanabilmektedir.

Söz konusu yöntem ile özellikle meme kanserinde başarı elde edilebildiği gözlemlenmektedir. Ayrıca bu yöntemde kısa sürede günlük hayata dönüş sağlanabilmektedir. Son dönemlerde oldukça sık tercih edilen tedavi yöntemi pek çok kanser tedavisi için tercih edilebilen yöntemler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda bu tedavi yönteminin diğer tedavi yöntemlerine oranla birçok avantajının bulunduğu da gözlemlenmektedir. Böylelikle hastaların güvenli bir şekilde tedavi olabilmesi sağlanmaktadır.

Over Ablasyon Öncesi Süreç

Over ablasyon öncesi hasta detaylı bir şekilde muayene edilmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda kanserin hangi evre olduğu ve ne durumda olduğu tespit edilmektedir. Ardından duruma uygun olan tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Eğer bu işlem uygun görülüyorsa tercih edilebilecek tedavi yöntemleri arasına eklenmektedir.

Over Ablasyonun Avantajları Nelerdir?

Pek çok kanser tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Kadınlarda menopoz öncesinde östrojenlerin ana kaynağı olan overlerin çıkarılmasını sağlamakta veya çalışmasını durdurmakta ve hastayı başarılı bir şekilde menopoza sokmaktadır.

Ayrıca genelde metastatik meme kanserinin tedavisinde uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu amaç doğrultusunda LHRH analogları kullanılmaktadır. Yumurtalıklar kapalı yöntem olarak da bilinen laparoskopi ile ya da açık cerrahi ile alınabilmektedir. Ayrıca over radyoterapisi de uygulanabilmektedir.

Diğer tedavi yöntemlerine oranla daha avantajlı olduğu gözlemlenmektedir. Sonrası süreçte hasta kısa bir zaman dilimi içerisinde normal günlük yaşamına dönebilmektedir. Kanser hastalıklarında tercih edilen ablasyon yöntemi meme kanseri için oldukça uygun ve başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Tedavi uygulandıktan sonra ise hastanede yatış süresinin de oldukça kısa olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da son dönemlerde kanser tedavilerinde sık tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu yöntemin ön plana çıkan avantajlarından bir tanesi ise tam iyileşme sağlaması olarak bilinmektedir. Hasta tamamen kanserli hücrelerden kurtulmakta ve kısa süre sonra hayatına devam edebilmektedir. Ancak bu durum hastanın durumuna, yaşına, kanserin evresine göre farklılık gösterebilmektedir. Tüm etkenler göz önüne alınmakta ve buna uygun bir şekilde aşama kaydedilmektedir.

Over Ablasyon İşleminin Riskleri Nelerdir?

Her tedavi yönteminde olduğu gibi birtakım riskleri bulunmaktadır. Ancak bu riskler diğer pek çok yönteme oranla oldukça azdır ve nadir rastlanmaktadır. Bu risklerin azaltılması için tedavi öncesinde hasta detaylı ve titiz bir şekilde muayene edilmektedir. Hastanın yaşı, hangi evrede kanser olduğu, diğer sağlık sorunları vb. maddeler göz önüne alınmaktadır. Ancak bu şekilde doğru bir ilerleme kaydedilebilmektedir. Böylelikle hastaya en uygun olan tedavi yöntemi belirlenmekte ve doğru bir aşama kaydedilmesi hedeflenmektedir.

Diğer tedavilere oranla daha hızlı bir şekilde iyileşme olduğu görülmektedir. Hasta, tedavi sonrasında hastanede kısa bir süre yatmakta ve ardından taburcu edilebilmektedir. Bununla birlikte hastaların daha kısa bir sürede normal hayatına dönebildiği gözlemlenmektedir.

over-ablasyonu-riskli-midir

over-ablasyonu-nedir

Over Ablasyon Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Tedavi çeşitleri, soğuk ve sıcak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

  • Sıcak Ablasyon Yöntemi: Radyo frekans enerjisi kullanılmaktadır. Radyo frekans, radyo dalgaları olarak da tanımlanabilmektedir. Bu radyo frekans enerji, hedef alınan alanda 50 veya 70 derece civarında bir sıcaklık oluşturmaktadır. 50 ila 70 derece arasında ısıya maruz kalan bölge işlevini yitirmektedir. Bu sıcaklık ise kanserli olan alanı yok etmekte ya da o alana hasar vermektedir. Genelde tam iyileşme gösteren bir yöntemdir ve bundan dolayı sıkça tercih edilmektedir. Soğuk yönteme oranla maliyetinin daha düşük olduğu görülmektedir. Ayrıca sıcak yöntem ile kaldırılan yer işlevsiz hale gelmektedir. Kanserli hücrelerin tamamen ortadan kaybolmasını sağlayabilmektedir.

  • Soğuk Ablasyon Yöntemi: Hedef alınan bölge -50 veya -70 derece civarında soğuğa maruz bırakılmaktadır. Bir diğer isminin ise dondurma yöntemi olarak bilindiği de göze çarpmaktadır. Sıcak ve soğuk yöntemlerin kendi içinde artısı veya eksisi bulunabilmektedir. Asıl önem verilen nokta, teşhisin doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olmasıdır. Soğuk yöntem, hemen her yaştan hastaya uygulanabilmektedir. Özel bir yaş grubuna hitap ettiği görülmemektedir. Özellikle meme kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar elde edildiği bilinmektedir. Ayrıca kalıcı ve tam çözüm sağlamak isteyen hastalar tarafından oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Ancak hastanın durumuna göre nasıl bir planlama yapılacağı değişim gösterebilmektedir.

Over Ablasyon İlaç ile Tedavisi Nedir?

Kanserli hücreler yakılmakta ve yok edilmektedir. Kelime anlamının ise ortadan kaldırmak ve yok etmek olduğu bilinmektedir. Söz konusu tedavi sürecinde kanserli olan hücreler ortadan kaldırılmakta ve yok edilmektedir. Böylelikle hastaların pek çok kısmında tamamen iyileşme sağlamaktadır.

Bundan dolayı da çok sık tercih edilmektedir. Sıcak ve soğuK olmak üzere de ikiye ayrılmaktadır. Her tedavi yönteminde olduğu gibi riskleri bulunmaktadır ancak pek çok avantajının olduğu da göze çarpmaktadır. Tedavi sonrasında hasta kısa bir sürede iyileşmekte ve günlük hayatına dönebilmektedir

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

laparoskopik-operasyonlar
Laparoskopik Operasyonlar

Laparoskopik operasyonlar, kadın hastalıkları ve doğum alanında ciltte herhangi bir k…

Devamını Oku
servikal-displazi-tedavisi
Servikal Displazi Tedavisi

Servikal displazi, pap smear testi sonucunda rahim ağzındaki hücrelerde anormal değiş…

Devamını Oku
histereskopi
Histereskopi

Histeroskopi, rahmin iç yapısının değerlendirildiği bir prosedürdür. Histeroskop adı …

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?