Hymenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi)

Hymenoplasti, en kısa şekli ile kızlık zarının onarılması olarak tanımlanmaktadır. Hymenoplasti ameliyatı, estetik kaygıları ya da fonksiyonel problemleri gidermek amacıyla yapılmamaktadır.

Hymenoplasti, sosyal nedenler bazlı gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyatın gerçekleştirilmesindeki temel amaç, cinsel ilişki sırasında kadın cinsel organından kan gelmesini sağlamaktır. Hymenoplasti ameliyatında, bütünlüğü bozulan kızlık zarı dikilmektedir.

Hymenoplasti Nedir?

Hymen, halk arasında kızlık zarı olarak tanımlanmaktadır. Kızlık zarı, vajinanın giriş kısmında 1,5 cm içeride yer almaktadır. Burada bulunan dokunun esnekliği ve kalınlığı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Aynı zamanda orta kısmında ise bir delik bulunduğu bilinmektedir. Bu delik ise adet dönemlerinde kanın vücuttan çıkarılmasını sağlamaktadır. Kızlık zarı ismi ile de bilinen hymen, bazı kültürde bekaret sembolü olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise ilk cinsel ilişkide bu dokunun bütünlüğünü kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca ilk cinsel ilişki esnasında da bu dokudan kaynaklı olarak bir kanama oluşabilmektedir. Kanamanın miktarı çok hafif olmaktadır ancak bu durum her kadında farklı şekilde görülmektedir.

Eğer bu dokuda damarlanma fazla ise birkaç damla kan geldiği gözlemlenmektedir. Damarlanmanın az olduğu durumlarda da lekelenme oluşmaktadır. Hymenoplasti ise kızlık zarının dikilmesi olarak tanımlanmaktadır. Sağlık açısından herhangi bir işleve sahip değildir ancak bazı toplumlarda bekaret sembolü olarak kabul edilmektedir. Böylelikle de bazı durumlarda deforme olmasından dolayı kızlık zarı dikimi işlemi yani hymenoplasti gerçekleştirilebilmektedir.

Hymenoplasti Ne İşe Yarar?

Hymen yani kızlık zarı, küçük kız çocuklarında vajinal enfeksiyonları önlemektedir. Ancak yetişkin kadınlarda herhangi bir işlevi bulunmamaktadır. Aynı zamanda farklı şekillerde olduğu da görülebilmektedir. Değişik şekillerde olan bu zar, vajinanın ağız kısmı olarak tanımlanabilmektedir. Genelde dairesel ya da hilal şeklinde olduğu gözlemlenmektedir.

Hymenoplasti ise çeşitli nedenlerden dolayı deforme olan kızlık zarının dikilmesine verilen isimdir. Çeşitli toplumlarda kızlık zarı bekaret sembolü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle önemsenmekte ve dikkate alınmaktadır. İlk cinsel ilişkide deforme olan kızlık zarı, dikilebilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi toplum baskısından dolayı da yapılabilen bir işlemdir.

Hymenoplasti İşlevi Nedir?

Vajinanın girişinde yer alan kızlık zarının ne işlevi olduğu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ancak bu dokunun herhangi bir işlevi bulunmamaktadır ve sağlık açısından da bir öneme sahip değildir. Yalnızca küçük kız çocuklarında vajinal enfeksiyonu önlemektedir. Bununla birlikte yetişkin kadınlarda herhangi bir işlevinin olmadığı bilinmektedir.

Kızlık zarının eski dönemlerde rahmi, bakterilerden koruduğu öne sürülmüştür ancak böyle bir işleve sahip değildir. Günümüzde rahmi korumadığı bilinmektedir çünkü dokunun ortasında minik bir delik bulunmaktadır. Yani vajinayı tamamen kapatmamaktadır. Delik bulunması ise bu düşüncenin yanlış olduğunu göstermektedir. Bu minik delikten ise adet döneminde kanın aktığı bilinmektedir. Şu an ise kızlık zarının, bekaret sembolü olması dışında herhangi bir işleve sahip olduğu görülmemektedir. Ayrıca ilk cinsel ilişkide deforme olan kızlık zarı, hymenoplasti ameliyatı sayesinde dikilebilmekte ve yitirdiği bütünlüğünü geri kazanabilmektedir.

Hymenoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hymenoplasti ameliyatı yani kızlık zarı dikimi, vajina bölgesinin 1 ya da 1,5 cm iç kısmında yer alan kızlık zarının dikilmesidir. Kalıcı kızlık zarının dikiminde ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirilebilmektedir. Ancak isteğe bağlı olarak lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Hymenoplasti ameliyatı öncesinde ise ilk olarak detaylı bir muayene yapılmaktadır. Muayene sonrasında ameliyat planlaması yapılmakta ve hymenoplasti ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

hymenoplasti-nedir

hymenoplasti-kizlik-zari-dikimi-fiyatlari-2023

Hymenoplasti Kimlere Yapılır?

Kızlık zarının dikilmesi yani hymenoplasti ameliyatı; 18 yaşını doldurmuş, kızlık zarının bütünlüğü bozulan ve kızlık zarının dikilmesini isteyen yetişkin kadınlara uygulanmaktadır. Ayrıca yasal bir işlem olduğu görülmektedir. Kızlık zarının kalıcı olarak dikilmesi de mümkündür.

Hangi Hastalara Hymenoplasti Yapılmaz?

Hymenoplasti ameliyatını, 18 yaşını dolduran her genç kadın yaptırabilmektedir. Yasal bir işlem olduğu da bilinenler arasında yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda bu ameliyatın yapılması sakıncalı olabilmektedir. Hymenoplasti, aktif bir enfeksiyon varsa ve kanama bozuklukları görülüyorsa yapılmamaktadır. Bununla birlikte kanser esnasında ve cerrahi ile artacağı düşünülen vulvodini, kronik pelvik ağrı durumunda gerçekleştirilmemektedir.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Hymenoplasti ameliyatı olmayı düşünenlerin merak ettiği bir diğer konu ise kızlık zarının dikildiğinin anlaşılıp anlaşılamayacağı yönündedir.

Kesin olarak söyleyebiliriz ki hymenoplasti ameliyatından sonra kızlık zarının dikildiği, kişinin partneri tarafından anlaşılmamaktadır. Hastaların bu konu hakkında endişe etmelerine gerek yoktur çünkü kızlık zarının dikildiği, sadece doktorlar tarafından anlaşılabilir. Hymenoplasti ameliyatından sonra, tıpkı kişinin ilk cinsel deneyiminde yaşadığı gibi kanama görülmektedir.

Hymenoplasti Ameliyat Sonrası Süreç

  • Kızlık zarı dikimi sonrası anestezi kaynaklı bir mide bulantısı görülebilmektedir.
  • Ameliyat sonrasındaki 2 gün boyunca hijyenik ped kullanılmalıdır.
  • Ameliyatın gerçekleştiği gün ayakta duş alınması mümkündür.
  • Ameliyat sonrası iyileşme süreci tamamlanana dek havuz, deniz, hamam ve sauna gibi ortamlara girilmemesi önemlidir.
  • Tüm hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.
  • Ameliyat sonrası enfeksiyon kapma riskine karşı doktor tarafından antibiyotik ilaç reçete edilebilir, bu ilaçların hasta tarafından eksiksiz ve düzenli olarak kullanılması önem taşımaktadır.
  • Ameliyat sonrası beklenmedik bir komplikasyon oluştuğunda ivedilikle hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi) Fiyatları 2023

Kızlık zarı dikimi ameliyatı olmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biri ise kızlık zarı dikimi fiyatlarıdır. Her ameliyatta olduğu gibi hymenoplasti ameliyatında da fiyatlar, değişiklik göstermektedir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları; doktor seçimi, ameliyatta hangi anestezi yönteminin kullanılacağı, tercih edilen doktorun deneyimi ve kızlık zarının geçici mi yoksa kalıcı mı olarak dikileceği unsurlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Hymenoplasti ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi almak için +90 532 638 35 20 numaralı hattan bizlere ulaşabilirsiniz.

Hymenoplasti Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi yapılırken vajen duvarından parça alınır ve ilk cinsel ilişki yaşanırken kanaması mümkün olacak ince bir doku oluşturulur. Bu doku kızlık zarının doğal konumuna yakın bir yere eklenir ve ilk ilişki esnasında kanayacak bir yapı oluşturulur.

Himenoplasti Yasal mı?

Himenoplasti yani kızlık zarı estetiği bir çeşit vajinal estetiktir. Bu operasyon yasaldır ve 18 yaşını doldurmuş reşit olan her kadın kimsenin onayına ihtiyaç olmadan bu estetik operasyonu yaptırabilir.

Hymenoplasti Neden Yapılır?

Hymenoplasti yani kızlık zarı onarım estetiği kadının ilk ilişkisini yeniden yaşamak istemesi ya da yaşadığı toplumun gelenekleri sebebi ile kendisini zorunda hissetmesi sebebiyle yaptırılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Kaç Gün Dayanır?

Geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarının acil onarılmalıdır. Genellikle gerdek gecesine 3-7 gün kala yapılır. Bu operasyon ile yapılan kızlık zarı 7-10 gün kadar dayanır.

Kızlık Zarı Dikimi Çok Acır mı?

Hem kısa süreli hem de uzun süreli kızlık zarı dikimi ameliyatında, hasta ağrı hissetmez. Her iki operasyon da genellikle lokal anestezi, kişinin isteği doğrultusunda genel anestezi altında yapılıyor. Operasyonların neticesinde genellikle ağrı olmaz, ender olarak oluşan hafif ağrılar ise, kısa süre içinde geçer.

Kızlık Zarı Dikimi Kesin Sonuç Verir mi?

Geçici kızlık zarı dikiminde kanama garantisi yüzde 100 dur. Bazen geçici kızlık zarı dikimi yapıldığında kızlık zarı yapısındaki kılcal damar yoksunluğuna bağlı olarak işlem kusursuz yapıldığı halde kanama olmayabilir ve işlem başarısız olabilir. Ancak kalıcı kızlık zarı onarımında böyle bir risk yoktur.

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajinoplasti-vajina-daraltma
Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

İstanbul vajina daraltma; çeşitli nedenler ile vajina yapısında genişleme ve gevşeme …

Devamını Oku
vajina-estetik-ameliyatlari
Vajina Estetik Ameliyatları

İstanbul vajina estetik ameliyatları; kadın üreme bölgesindeki deformasyonların gider…

Devamını Oku
labioplasti-ic-dudak-estetigi
Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

İstanbul labioplasti; en sık tercih edilen genital estetik işlemleri arasında yer alm…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?