Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vajinoplasti (vajina daraltma), son yıllarda tıp alanındaki gelişmeler ile birlikte sıkça tercih edilen genital estetik operasyonlarından bir tanesidir. Kadın genital bölgesindeki deformasyonlar, hastanın görünüş ile alakalı kaygılanmasına ve buna bağlı olarak da öz güvenini yitirmesine neden olabilmektedir. Genital bölgedeki deformasyonlar, sadece estetik açıdan sorun yaratmaz, fonksiyonel anlamda da sıkıntıları beraberinde getirmektedir.

Genital estetik işlemleri sayesinde hastalar, estetik ve fonksiyonel problemlerini gidermekte ve öz güvenlerini geri kazanmaktadır. Vajinoplasti ise son yıllarda sıklıkla tercih edilen genital estetik işlemleri arasında yer almaktadır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Nedir?

İstanbul vajina daraltma, çeşitli nedenler ile vajina yapısında genişleme ve gevşeme yaşanması durumunda başvurulan bir genital estetik yöntemlerinden biridir. Vajina daraltma işlemi, ameliyatsız ve ameliyatlı olarak iki kapsamda incelenebilmek ile birlikte ameliyatsız yöntemlerde lazer teknolojisine başvurulmaktadır.

Vajinoplasti; iç genital bölgeye yönelik, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen genital estetik operasyonlarından biridir. Hasta, çeşitli nedenlerden dolayı vajina genişlemesinden şikayetçi ise alanında uzman bir doktor tarafından vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonu gerçekleştirilmektedir.

Vajina daraltma operasyonu, hem cinsel hayat kalitesinin artmasına hem de hastada bulunan idrar ve gaz kaçırma şikayetlerinin giderilmesine yönelik yapılan bir işlemdir.

vajinoplasti-istanbul

vajina-daraltma-istanbul

Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Kimlere Yapılır?

İstanbul vajina daraltma işlemi, son yıllarda sıkça tercih edilen genital estetik operasyonları arasındadır. Vajina daraltma (vajinoplasti); ileri yaş, vajinal doğum, genetik faktörler gibi nedenler ile vajinal bölgedeki bağ dokularının hasar görmesi sonucu vajinada genişleme ve sarkma problemlerine yönelik yapılmaktadır.

Açığa çıkan genişleme ve sarkma sonucunda cinsel ilişki sırasında hem kadın hem de erkek açısından birtakım olumsuzluklar yaşanabilmekte, vajinal enfeksiyonlar sık yaşanabilmekte ve vajinadan ses gelmesi problemi görülebilmektedir. Vajina daraltma işlemi sayesinde vajinada oluşan genişleme ve sarkma şikayetleri rahatlıkla giderilmektedir.

Vajina Daraltmanın Amacı Nedir?

Vajina daraltma yani vajinoplastinin amacı; hem fiziksel hem de psikolojik sağlığın korunmasıdır. Öyle ki vajina genişlemesi problemi yaşayan kadınların pek çoğunda enfeksiyon yaşanmaktadır. Bununla birlikte vajinadan gaz sesine benzer ses çıkması, kişinin sosyal ortamda öz güvenini zedeleyebilmektedir.

Cinsel yaşamın sağlıklı bir şekilde sürmesi için fiziksel sağlık oldukça önemlidir. Vajina genişleme problemi yaşanması durumunda hem kadın hem de partneri açısından birtakım problemler açığa çıkmaktadır.

İstanbul vajina daraltma işlemi, vajinanın eski sıkılığına kavuşturulması amacı ile uygulanmaktadır. Minimum düzeyde lazerle vajina daraltma uygulamaları etkili olurken ileri evre vajina genişlemesi probleminde ise cerrahi işleme başvurulmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İstanbul vajinoplasti ameliyatı; ameliyata hazırlık sürecini, ameliyat sürecini ve sonrası iyileşme sürecini kapsamaktadır.

İstanbul vajinoplasti ameliyatı öncesinde ayrıntılı muayene uygulanmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon varlığında mutlaka nitelikli bir şekilde bu problemin tedavi edilmesi gerekmektedir.

İstanbul vajinoplasti operasyonu, lokal ya da genel anestezi eşliğinde uygulanmaktadır. Vajina içerisinden fazla dokular alınmakta ve ilgili bölgelere dikişler atılmaktadır. Bu süreçte yaklaşık 6 ila 7 santimetre doku çıkarılmaktadır. Vajina duvarı da dahil bu işlem ile vajinanın tamamı daraltılmaktadır.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajina daraltma ameliyatı sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ameliyatı gerçekleştiren doktorun önerileri ve reçetesine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.
  • Dikişlere uygulanacak pansuman aksatılmamalıdır.
  • Ameliyattan sonra 3 – 4 saat sonra eve dönülebilmektedir. Ancak iyileşme süreci tamamlanana dek ağır kaldırılmamalıdır.
  • Cinsel ilişkiye 1,5 ay kadar ara verilmelidir.
  • Ameliyattan sonra ağrı oldukça az hissedilmektedir.
  • Genital bölge temizliğine maksimum derecede özen gösterilmelidir.

vajinoplasti-nasil-yapilir

vajina-daraltma-agrili-bir-islem-midir

Lazer ile Vajina Daraltma Nedir?

Lazer ile vajina daraltma işlemi, ameliyatsız vajina daraltma olarak da adlandırılmaktadır. Lazer ile vajina daraltma uygulaması, lazer teknolojisinden faydalanılarak ilgili bölgedeki dokularda sıkılaşma sağlanmasını amaçlamaktadır. Lazer ile vajina daraltma işlemi, hafif ve orta düzeydeki vajina genişlemelerine yönelik gerçekleştirilmektedir. İleri düzeydeki vajina genişlemeleri için cerrahi yöntem kullanılmaktadır.

Vajinadaki genişleme, kişinin hayatında istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir. Cinsel hayat kalitesinin azalması, gaz ve idrar kaçırma gibi problemler açığa çıkabilmektedir. Lazer ile vajina daraltma işleminde, yaklaşık 15 cm’lik bir cihaz yardımıyla vajina içine uygulama yapılır ve hedeflenen düzeyde vajina daraltma işlemi gerçekleştirilir.

Vajina Daraltma İşlemini Kimler Yapmaktadır?

Literatürde vajinoplasti olarak adlandırılan vajina daraltma işleminde, her cerrahi müdahalede olan birtakım riskler mevcuttur. Bu nedenle kadın üreme sisteminin ayrıntılı bir şekilde bilinmesi, risklerin önüne geçilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Vajina daraltma (vajinoplasti) işlemi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir. Söz konusu işlem ile ilgili detaylı bilgi edinmek için 0 (532) 638 35 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Neden Vajina Daraltma Yapılır?

Vajinal genişlemesi kadınların cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilen bir durumdur. Vajinanın geniş olması durumunda vajinada oluşabilecek enfeksiyon riskinin arttığı bilinir. Bu gibi sağlık sorunlarının önüne geçebilmek ve vajinadaki deforme olmuş dokuları düzeltebilmek için vajina daraltma işlemi yapılabilir.

Kadınlar Neden Vajina Daraltır?

Vajina daraltma estetiği ya da diğer adı ile vajinoplasti kadınların daha mutlu bir cinsel hayatları olması, cinsel sağlıklarının korunması ve bu duruma bağlı gelişebilen psikolojik problemlerin giderilebilmesi gibi amaçlarla uygulanabilir.

Vajina Daraltma Kaç Yaşında Yapılır?

Vajina daraltma işlemi 18 yaşını doldurmuş her kadına uygulanabilir. Cinsel haz eksikliğini gidermek, vajinadan ilişki ya da egzersiz sırasında hava kaçması, akıntı gibi sorunları gidermek için de uygulanan bu vajina daraltma işlemi estetik operasyonlar arasında oldukça yaygındır.

Vajinanın Dar Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Vajina darlığı belirtileri kişinin cinsel ilişki kuramaması, ağrılı cinsel ilişki kurması ve benzeri belirtiler ile kendisini gösterebilir. Bu durumda kişiye vajina daraltma işlemi yapılması önerilmez.

Normal Doğumda Vajina Daraltma Yapılır mı?

Normal doğum sırasında vajen genişler ve bu genişleme yeterli gelmezse doktor hastaya kesi yapabilir. Bu kesi doğum yapıldıktan sonra estetik bir görüntü oluşturacak şekilde (estetik epizyotomi yapılarak) dikilir. Yani normal doğumun ardından bu ve benzeri genital estetik uygulamaları yapılabilmektedir. Ancak bu noktada doktorun kararı büyük önem taşır.

Sizden Gelenler
Hasta Yorumları
Tüm Yorumlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hymenoplasti-kizlik-zari-dikimi
Hymenoplasti (Kızlık Zarı Dikimi)

Hymen halk arasında kızlık zarı olarak tanımlanmaktadır. Vajinanın giriş kısmında 1,5…

Devamını Oku
labioplasti-ic-dudak-estetigi
Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

İstanbul labioplasti; en sık tercih edilen genital estetik işlemleri arasında yer alm…

Devamını Oku
genital-beyazlatma
Genital Beyazlatma

İstanbul genital beyazlatma; vajina beyazlatma olarak da adlandırılan son yıllarda pe…

Devamını Oku

Ne Aramıştınız?